A keresztény élet dióhéjban
2011. november 1. Évközi harmincegyedik hét – kedd
Mindenszentek
P. Patrick Langan LC (Mt 5, 1-12)
A tömeget látva Jézus fölment a hegyre. Leült, a tanítványai odajöttek hozzá, ő pedig szólásra nyitva ajkát így tanította őket: ,,Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa. Boldogok, akik sírnak, mert ők majd vigasztalást nyernek. Boldogok a szelídek, mert ők öröklik a földet. Boldogok, akik éhezik és szomjazzák az igazságot, mert ők majd jóllaknak. Boldogok az irgalmasok, mert ők majd irgalomra találnak. Boldogok a szívükben tiszták, mert ők látni fogják Istent. Boldogok a békeszerzők, mert őket Isten fiainak fogják hívni. Boldogok, akiket az igazság miatt üldöznek, mert övék a mennyek országa. Boldogok vagytok, amikor gyaláznak és üldöznek titeket, és hazudozva minden rosszat mondanak rátok miattam. Örüljetek és ujjongjatok, mert jutalmatok nagy a mennyekben; így üldözték ugyanis a prófétákat is, akik előttetek voltak.
Bevezető ima: Uram, felismerve, hogy teljesen ura vagy életemnek, jelenlétedbe helyezem magam. Hiszem, hogy Uram és Istenem vagy. Remélek az életemben munkálkodó kegyelmed hatalmában, és az örökkévalóságban, amit nekem készítettél. Szeretlek rengeteg áldásodért és ajándékodért. Bár én is viszont szeretnélek! Nélküled semmire nem vagyok képes, légy ma a segítségemre!
Kérés: Uram Jézus, add, hogy mind hitelesebben megéljem a nyolc boldogságot, mind jobban tanúságot téve rólad!
1. Milyen az értékek fontossági sorrendje? Minden egyes boldogság kihívás, amely a világ értékeit kifordítja. Meghívások arra, hogy megvizsgáljuk, hol vannak a mi értékeink. Ha evilági értékekért küzdünk (fösvénység, torkosság, felszínes örömök, kényelem, hiúság), megkaphatjuk őket ideig-óráig, de soha nem végleg, és soha nem elégítenek ki minket. Ha azonban Teremtőnket megörvendeztetve Krisztus követjük, nézzünk szemben bármilyen nehézséggel, boldogságunk örökké tart. Az emberi érték, a megváltás tervének részei, Krisztus eljövetelével azonban átalakultak. A kereszténységnek fontosak az emberi értékek, új lelkülettel, új értelmet nyertek. Ezek a keresztény értékek azok, amikről Krisztus tanít. A nyolc boldogság röntgen felvételét adja az evangélium központú szívnek, amely lélekben szegény, szelíd, könyörületes, tiszta, igazság- és békességszerző és türelmes az üldöztetésben.
2. Hol remélem a boldogságot? A Katekizmus mondja, hogy „a boldogságok megfelelnek a természetes boldogságvágynak” (KEK1718). Ez a kívánság isteni eredetű. Isten ültette az emberi szívbe, hogy ahhoz az Egyetlenhez vonzódjon, aki azt betöltheti. Szent Ágoston írja a Vallomásokban: „Hogyan keresselek téged, Uram? Mikor téged, Uramat, Istenemet kereslek, tulajdonképpen a boldogságot keresem. Kereslek, hogy lelkem éljen. Testemet ugyanis lelkem élteti, lelkemet pedig Te.” (10,20) Csak imádságban tehetem a szívemet Krisztusra és a számunkra készített boldogságra. A Szűz Anya egy olyan ember példáját adja elénk, aki újra és újra átelmélkedte a nyolc boldogságot, és a legtökéletesebb módon meg is élte.
3. Az örökkévalóságba vezető út. Jézus egyértelművé teszi a szentség és az örökélet ideáját, azzal hogy megmutatja az oda vezető utat. A kiindulópont emberi valónk, melyben a szenvedés nem véletlenszerűen tűnik fel, hanem annak szerves része. Jézus nem azért jött, hogy elbánjon minden szenvedéssel, hanem, hogy ezeknek értelmet adva, megváltásunk és örök boldogságunk eszközévé tegye. Szegénység, kínzás, igazságtalanság és üldöztetés nem lealacsonyít, hanem megtisztít és nemessé tesz, ha alázatos szívvel, Isten akaratát elfogadva éli meg az ember. Az olyan szív, amelynek nyugalma a hitből, és Isten akarata iránti engedelmességből fakad, együtt akar szenvedni az Úrral. Mindezek hasonlóvá tesznek szenvedő Megváltónkhoz, és mindenekelőtt e szenvedések által méltók leszünk részesedni az Ő dicsőségéből. Ez nem azt jelenti, hogy nem szabad védekeznünk, vagy igyekeznünk, hogy amennyire csak lehet, elkerüljük a szenvedést, azonban, ha mégis szenvedés ér minket, és azt ezzel a lelkülettel éljük meg, az javunkra válik.
Beszélgetés Krisztussal: Uram, segíts, hogy megéljem a nyolc boldogságot ma, és hittel szemléljem a boldogságot, ami ebből származik. Segíts, hogy szenvedéseim javamra és kegyelmed forrásává váljanak! Bár saját magamtól képtelen vagyok erre, bízom kegyelmedben.
Elhatározás: Választok egyet a nyolc boldogság közül, és törekszem arra, hogy ma meg is éljem.
A pápa imaszándéka 2011 november hónapra:
Keleti katolikus egyházak: Hogy a keleti katolikus egyházak tiszteletre méltó hagyományukat úgy ismerjék el és becsüljék, mint az egész Egyházat megillető lelki gazdagságot.
Igazságosság és kiengesztelődés Afrikában: Hogy az afrikai világrész Krisztusban megtalálja az erőt ahhoz, hogy megvalósítsa a kiengesztelődésben és igazságosságban való előrehaladást, amelyet az afrikai püspökök második szinódusa megjelölt.
Ez a Regnum Christi Apostoli Mozgalom napi elmélkedése.
Ha szeretnéd, hogy más is megkapja, küldj egy levelet az info@missiochristi.hu címre. További információk: www.regnumchristi.hu
Segít ez a szolgálat önnek? Szívesen segítené szolgálatunkat?
Elsősorban azzal teheti meg, ha másnak is ajánlja a napi elmélkedéseket, azonban örömmel fogadunk minden anyagi támogatást is, amelyek segítik missziós tevékenységeinket. Alapítványunk várja adója 1%-ának felajánlását is, hogy az evangélium terjesztésére fordíthassa.
Missio Christi Alapítvány
Adószám: 18254589-1-43
CIB Bank 11100908-18254589-10000001
-atya
Ajánlott bejegyzések: