2010. augusztus 6. Évközi tizennyolcadik hét – péntek
Urunk színeváltozása
P. Patrick Murphy, LC (Lk 9,28b-36)
Abban az időben: Jézus kiválasztotta Pétert, Jakabot és Jánost, és felment velük a hegyre imádkozni. Miközben imádkozott, arcának színe elváltozott, a ruházata fehér lett és fényben sugárzó. És íme, két férfi beszélgetett vele, Mózes és Illés, akik dicsőségben megjelentek, és beszéltek az ő eltávozásáról, amelyet Jeruzsálemben készült beteljesíteni. Pétert és a vele lévőket elnyomta az álom. Amikor felébredtek, látták dicsőségét, és a két férfit, akik ott álltak vele. És történt, hogy amikor eltávoztak tőle, Péter ezt mondta Jézusnak: „Mester! Jó nekünk itt lenni! Hadd csináljunk három sátrat: neked egyet, Mózesnek egyet és Illésnek egyet!'' Nem tudta ugyanis, hogy mit mond. Amíg ezeket mondta, felhő szállt le, és elborította őket. Amint a felhőbe jutottak, félelem fogta el őket. A felhőből szózat hallatszott: „Ez az én választott Fiam, őt hallgassátok''. Mikor a szózat elhangzott, Jézus egyedül maradt. Ők pedig hallgattak, és senkinek sem szóltak azokban a napokban mindarról, amit láttak.
Bevezető ima: Uram, hiszek benned, és csodálatosan tündöklő dicsőségedben, még akkor is, ha ez az én szemei elől rejtve van. Hiszek békességedben és az eljövendő világ örök boldogságában, mert ez a földi létünk a könnyek völgye. Szeretlek, akkor is, amikor ez nehezemre esik, mert nem ismerem fel szándékaid, és megengeded nekem a szenvedést. Te vagy az én Istenem és mindenem.
Kérés: Uram, bár szabad lenne szívem a világtól, és képes lennék egyedül a te szeretetedért élni!
1. Beszélgetés a végről. Jézus saját kivonulásáról beszélt Mózessel és Illéssel: arról, hogy megszabadítja az emberiséget a bűn szolgaságától. Nem a csodákról beszélt, nem a világ szépségéről és kényelméről, vagy arról milyen indíttatásai vannak. Nem azok a lehetőségek izgatták, hogy talentumait kihasználva nagy dolgokat vihetne végbe, és kivívhatná mások csodálatát, vagy nem törődve ezekkel pihenhetne. Nem ezekről a dolgokról beszélt. Egyetlen vágya a küldetése volt: szenvedése és halála, elindulása e világból Atyjához, Őt dicsőítve, akaratát teljesítve, az emberiség megmentésével.
2. Az ígéret földje. Szívünk sok mindenhez ragaszkodhat: lehetnek vágyaink, indíttatásaink, reményeink. Ragaszkodhatunk kényelemhez, dicsőséghez, ahhoz, hogy mindent rögtön elintézzünk, önmagunk kiteljesítéséhez, talentumaink kihasználásához. A mi Urunk alárendelte e lehetőségeket a Mennyei Atya szeretetének. Ezt jelenti Krisztus követése, ezt jelenti a világtól való eltávolodás: késznek lenni bármit feláldozni ezek közül Krisztusért, kérjen bármit. Jobban kell Őt szeretnem minden más kívánságomnál és szeretett dolgaimnál. Ez az igazi ígéret földje, a valódi felszabadulás önzésünk világából. Meghalni magadnak annyi, mint az öröm, a béke, a szeretet és az örök élet gyümölcsét teremni.
3. Önzésemet ki kell tépnem magamból. „Ha a földbe hullott gabonaszem meg nem hal, egy maga marad.” (Jn 12.24) Irányuljon bármi felé a szeretetem, meg kell tisztulnia, elhalnia, mint a magnak a földben. Mert minden földi ragaszkodás én-központúságomban gyökerezik. Ezt kell kigyomlálni és a tűzre vetni. Csak figyeljük, kit és mit, hogyan szeretünk. A feleség lehet, hogy úgy szereti férjét, hogy uralkodni akar felette? Az apa gyermekét haragból bünteti nem a javára? Én-központúságunk gyengíti, aláássa szeretetünk erejét; ezért kevésbé szeretünk, mint amire képesek volnánk.
Beszélgetés Krisztussal: Uram, szabadíts meg szeretetemet az önzéstől! Adj erőt nagy lépést tennem abban, hogy miképp feledkezzek meg magamról! Add, hogy megértsem, csak így fogom megtapasztalni szívemben az igazi szabadságot, és így tudom életemet teljesen átadni neked.
Elhatározás: Ma elhatározást teszek, hogy valamelyik kapcsolatom önző szempontjától megszabadulok.
Erdő Péter bíboros atya 2010. augusztusi imaszándéka:
Imádkozzunk népünkért, a hazánkban élő nemzetiségekért és a szomszéd népekért, hogy egymás iránti tisztelettel és szolidáris szeretettel dolgozzunk azért, hogy életünk az igazi értékek szerint alakuljon.
Ajánlott bejegyzések: