aki beragyogja az eget és a földet.
Világosítsd meg értelmemet, hogy fölismerjem jóságodat.
Most aludni térek. Csak Isten tudja, fölkelek-e holnap.
Lelkemet neked ajánlom és szeretett Fiadnak, Jézusnak, Istenemnek!
Jézusom, előtted van egész életem!
Őrangyalom vigyázzon rám ez éjjel és őrizzen egész nap, reggeltől estig.
Igen, édes Fiadnak ajánlom lelkemet, hogy ne essen áldozatul a kísértésnek,
hanem kegyelmed mennyországában legyen.
Ámen.
2010. június 21. Évközi tizenkettedik hét – hétfő
P. Edward McIlmail, LC (Mt 7, 1-5)
Ne ítélkezzetek, hogy fölöttetek se ítélkezzenek! Amilyen ítélettel ti ítélkeztek, olyannal fognak majd fölöttetek is ítélkezni. Amilyen mértékkel mértek, olyannal fognak majd nektek is visszamérni. Miért látod meg a szálkát embertársad szemében, amikor a magadéban a gerendát sem veszed észre? Hogy mondhatod embertársadnak, hogy hadd vegyem ki a szemedből a szálkát, amikor a magad szemében gerenda van? Képmutató! Előbb vedd ki a gerendát a saját szemedből, s akkor hozzáláthatsz ahhoz, hogy kivedd a szálkát embertársad szeméből!
Bevezető ima: Hiszek az imádság erejében, Uram. Ez a veled töltött idő a napom legfontosabb része. Engedd, hogy bizonyosság töltsön el jelenléted és szereteted felől, hogy így ezeknek a kiemelt pillanatoknak minden kegyelmével élni tudjak!
Kérés: Uram, segíts megszabadulnom az ítélkező magatartástól!
1. Ne ítéljetek! A mások feletti ítélkezés elterjedt időtöltés. Milyen könnyű kiemelni mások gyengeségeit – meglátni mások hiányosságait. Ez a felsőbbrendűség érzését válthatja ki bennünk. Sőt, a mások hibáira való odafigyelés gyakran eltereli figyelmünket a saját hibáinkról. Hajlamosak vagyunk észrevenni másokban azokat a bizonyos hibákat, amelyek a mi saját vétkeink is. Ezért fordulhat elő az, hogy a férj, aki órákat tölt internetezéssel, azt kritizálja a feleségében, hogy milyen rengeteg időt pazarol a vásárlásra.
Mit szoktam kritizálni a leginkább, a legjobban? Lehetséges, hogy ugyanazon dologban vagyok vétkes jómagam is?
2. Az emberektől való félelemből hallgatás. A mi Urunk és Istenünk nem fog lebeszélni bennünket arról, hogy megpróbáljunk másokat előrehaladásukban segíteni. Tehát egy testvéri kritika lehet a szeretet megnyilvánulása, ha (!) jó szándékból fakad (vö. Mt 18, 15). Valóban mondhatjuk, hogy felhívni valaki figyelmét arra, aminek nincs tudatában, ez az irgalmasság lelki cselekedetének számít. Sajnos a „csak maradjak jó színben feltűntetve előtte” aspektus kedvéért gyakran hallgatunk, noha látjuk, hogy a másik a bűnben toporog. Krisztus nem arra hív bennünket, hogy közömbösek legyünk egy szerettünk hibáival szemben. Mert a szeretet ellentettje nem a gyűlölet, hanem a közömbösség.
Félek vezetni azokat, akiket az Úr láthatóan az én gondomra bízott? Inkább csendben maradok, hallgatok a dologban, hogy így „megőrizzem a békét”? Az ítélet napján választ kell majd adnunk a mulasztásainkért (vö. Lk 19, 20-24).
3. Véget vetni középszerűségemnek. Mindannyian az életszentségre vagyunk meghívva. Az élet azonban egy rövid szakasz csupán, hogy növekedjünk az életszentségben, mielőtt az örökkévalóságba érkezünk. Amit ebben az életben teszünk, az megszabja a mi örök jutalmunkat vagy büntetésünket. Ezért óvakodnunk kell attól, hogy megszokjuk hibáinkat. Isten nem akarja, hogy középszerűek legyünk. Azt akarja, hogy harcoljunk a gyengeségeink ellen.
Azon vagyok minden erőmmel, hogy megszabaduljak egy adott hibámtól vagy bűnömtől? A legjobb módja egy rossz szokás legyőzésének, ha kialakítok egy jó szokást. Esetleg túl sokat eszem? Akkor alakítsam ki azt a jó szokást, hogy kisebb desszerteket eszem. Esetleg indulatos vagyok a házastársammal szemben? Akkor találjak ki egy különleges, szeretetből fakadó tettet őérte minden nap.
Beszélgetés Krisztussal: Az élet rövid, Uram, és nekem úgy kell megragadnom minden napot, mint lehetőséget az életszentségben való növekedésre. Add meg nekem, hogy minden erőmmel elsősorban magamat illessem kritikával a mások feletti ítélkezés helyett! Segíts nekem igazán és őszintén meglátni és belátni, hol lapulnak a legkomolyabb hibáim!
Elhatározás: Valami szépet fogok mondani annak az embernek, akit a legutóbb kritizáltam, vagy akiről rosszakat mondtam.
A Pápa imaszándéka 2010. június hónapra:
Az emberi élet megbecsülése: Hogy minden nemzeti és nemzetközi intézmény arra törekedjék, hogy az emberi életnek megbecsülést biztosítson a megfoganásától a természetes befejezéséig.
Ázsia egyházai: Hogy Ázsia egyházai, amelyek „kisded nyájat” alkotnak a nem keresztény népességek között, tudják átadni az evangéliumot, és örömmel tegyenek tanúságot Krisztushoz való tartozásukról.
Ajánlott bejegyzések: