Lelki útravaló a mai napra
Június 1.
Uram! Add, hogy megelégíttessem!
Jézus mondja: Boldogok, akik éheznek és szomjaznak az
igazságra, mert ők megelégíttetnek. (Mt 5,6)
Mi az igazság? Nemcsak Pilátust, hanem az egész
emberiséget öröktől fogva foglalkoztató kérdés ez, és
időről időre megpróbálnak választ adni rá. Az igazság
odaát van, tehát nincs igazság a földön. De hogyha
van, és ami van, az néha fáj. Mert egyetlen igazság
van, hogy születünk és meg kell halnunk. Ez pedig fáj.
A világban születnek és meghalnak, birodalmak támadnak
és hanyatlanak, emberek szeretnek és gyűlölnek, felkel
és lenyugszik a nap, a kőzetlemezek mozognak. Annyi
mindenről gondolta már az ember, hogy állandó és örök.
De a kimondott tételeket megdöntötték, az
elsüllyeszthetetlen hajók elsüllyedtek, az ígéreteket
visszavonták, az öröknek hitt érzelmek elmúltak,
hatalmas birodalmak megbuktak, a tornyok ledőltek. Van
hát valami igaz, biztos pont az életünkben? Mert az
igazságnak nem szabad változnia, elferdülnie,
leomlania, megbuknia, elmúlnia. Hol van az igazság?
Jézus mondja: Én vagyok az út, az igazság és az élet.
Ő öröktől fogva volt, és feltámadt a halálból. Nem
fordított hátat a küldetésének, nem ingadozott, ment
egyenesen az útján, a kereszt felé. Az egyetlen
igazságot hozta el életével a földre. És bár emberek
születnek és meghalnak, szeretnek és gyűlölnek,
birodalmak támadnak és hanyatlanak, hajók sülylyednek
el, és tornyok dőlnek le, Jézus és az örök igazság
mindig megmarad.
Minél többet iszom a tudás poharából, annál
világosabban látom a pohár alján Istent. (Albert
Einstein)
Uram Jézus, boldogok azok, akik téged keresnek,
akiknek te vagy az életük, a mindennapi kenyerük, akik
a te testedre éheznek és a te véredre szomjaznak.
Boldogok, akik sóvárognak utánad, mint egy csepp víz
után, akik úgy kapkodnak utánad, mint a víz alatti
ember levegő után. Boldogok, akik megtalálnak téged,
mert ők megtalálják benned az igazságot. Ámen.
Lelki útravalónk a Nyitott ajtó 1-2. c. könyvből való.
Egy fogós kérdés
2010. június 1. Évközi kilencedik hét – kedd
P. Edward McIlmail LC (Mk 12,13-17)
Később odaküldtek hozzá a farizeusok és Heródes-pártiak közül néhányat, hogy megfogják őt beszédében. Akik odajöttek, azt mondták neki: ,,Mester! Tudjuk, hogy igaz vagy, és nem nézed az emberek személyét, hanem az Isten útját igazságban tanítod. Szabad-e adót fizetni a császárnak, vagy nem? Fizessünk vagy ne fizessünk?'' Ő azonban tisztában volt képmutatásukkal, ezért azt mondta nekik: ,,Miért kísértetek engem? Hozzatok nekem egy dénárt, hadd lássam!'' Azok hoztak egyet. Ekkor megkérdezte tőlük: ,,Kié ez a kép és a felirat?'' Azt felelték neki: ,,A császáré.'' Erre Jézus azt mondta nekik: ,,Adjátok meg tehát a császárnak, ami a császáré, és az Istennek, ami az Istené.'' És csodálkoztak rajta.
Bevezető ima: Uram, hadd legyek szerény, úgy engedj magadhoz! Add, hogy imáimban egyszerű és szerény lehessek, ahogyan a Szentírásban te is szólsz hozzánk!
Kérés: Uram, adj tanácsot egy rám váró fontos döntésben!
1. A csapda felállítása. A farizeusok, hogy Jézusnak csapdát állítsanak, a régi trükköt, a hízelgést alkalmazzák. Ez egy gyakran használt trükk. A hízelgés ahhoz vezet, hogy a védekezésünket feladjuk. „Ön egy okos ember, miért nem alkuszik…?” Vagy: „Önök olyan jó szülők, már két gyerekük van. Csak nem, mégis az Egyház tanítására hagyatkozik...?” Keresztényként, a mai világban élve sokszor kell alattomos embereket elutasítanunk. Ezért figyelmeztet minket Jézus: „legyünk okosak, mint a kígyók és egyszerűek, mint a galambok“. (Mt 10,16) Ahhoz, hogy ebben megtaláljuk a mértéket, egyedül Istenért kell élnünk. Valóban Krisztus az, aki az életemet alakítja?
2. Lesben állni. A farizeusok és Heródes-pártiak egy olyan problémával állnak Jézus elé, ami valójában nem is létezik. A kérdést úgy állítják be, mintha egy mellette-ellene kérdés lenne. Jézusnak vagy a császár előtt kell meghódolnia, vagy Róma ellen kéne fellázadnia. Így látja ezt ma is a világ: „mellette-ellene”. Vagy kétségek nélkül elfogadjuk a darwinizmust, vagy a teremtéselméletet kell elfogadnunk. Vagy az alternatív életmódokat kell elfogadnunk, vagy reménytelen nyárspolgárok vagyunk. A dolgok a valóságban sokkal változatosabbak. A katolikus hit gyakran egy „és”, ha a kérdéseket a megfelelő helyen és valós összefüggésében nézzük. Így adjuk meg a császárnak és Istennek, ami őket megilleti. És hogyan döntsük el, hogy kit mi illet meg? Itt lesznek a dolgok gyakran komplikáltak. Ezért kell nekünk katolikusoknak, a talentumainkat, az értelmünket és imaéletünket folyamatosan fejleszteni, hogy a jó válaszokat megtaláljuk. A talentumaimat jóra használom? Úgy fejlesztem képességeimet és értelmemet, hogy Istent jobban tudjam szolgálni?
3. A csapda leleplezése a játék vége. Jézus válasza elnémítja kritikusait. Miért? Részben azért, mert a kérdéseiket, úgyszólván postafordultával visszaadja nekik. Nos, döntsék el ők, hogy mi illeti a császárt, és mi illeti az Istent. „El kell, hogy döntse”, volt egy szólása a gyóntatóatya, Karol Wojtylának. Semmi sem tud minket úgy megijeszteni, mint a szabadság. Jézus hallgatóit is megijesztette. Hogyan használom az én saját szabadságomat? Hogyan használom az időt, amit Isten nekem adott?
Beszélgetés Krisztussal: Uram, segíts felismernem, hogy szabadságra hívtál. Elfogadod a nekem adott szabadságot akkor is, ha visszaélek vele. Nem szeretnék visszaélni szabadságommal. Az utolsó ítélet órájában egy jó életről szeretnék számot adni.
Elhatározás: Ma elolvasok egy részt a Bibliából, vagy néhány fejezetet a Katekizmusból, vagy egy pápai írásból, hogy a hitbéli tudásomat elmélyítsem.
A Pápa imaszándéka 2010. június hónapra:
Az emberi élet megbecsülése: Hogy minden nemzeti és nemzetközi intézmény arra törekedjék, hogy az emberi életnek megbecsülést biztosítson a megfoganásától a természetes befejezéséig.
Ázsia egyházai: Hogy Ázsia egyházai, amelyek „kisded nyájat” alkotnak a nem keresztény népességek között, tudják átadni az evangéliumot, és örömmel tegyenek tanúságot Krisztushoz való tartozásukról.
Ajánlott bejegyzések: