1./ Ima:
Hagyd, hogy a szívedhez szóljon!
2010. március 20. Nagyböjt negyedik hete – szombat
P. Andrew Mulcahey LC (Jn 7,40-53)
Akik a népből ezeket a szavakat hallották, azt mondták: ,,Ez valóban a próféta!'' Mások így szóltak: ,,Ez a Krisztus!'' Némelyek pedig megjegyezték: ,,Csak nem Galileából jön a Krisztus? Nem ezt mondta az Írás: ,,Dávid utódaiból és Betlehem helységből jön a Krisztus , ahonnan Dávid származott?'''' És a sokaságban szakadás támadt miatta. Közülük egyesek el akarták őt fogni, de senki sem emelt rá kezet. A szolgák elmentek a főpapokhoz és a farizeusokhoz. Azok azt mondták nekik: ,,Miért nem hoztátok el?'' A szolgák azt felelték: ,,Soha ember így nem beszélt!'' Erre a farizeusok megkérdezték őket: ,,Talán bizony titeket is félrevezetett? Vajon a főemberek vagy a farizeusok közül hitt-e valaki benne? De ez a népség, amely nem ismeri a törvényt, átkozott.'' Erre Nikodémus, aki korábban nála járt, azt mondta nekik: ,,Vajon a mi törvényünk elítéli-e az embert, mielőtt kihallgatták volna őt, és meg nem tudták, mit cselekedett?'' Azok azt felelték neki: ,,Csak nem vagy te is galileai? Nézz utána és lásd be, hogy Galileából nem támad próféta!'' Azután mindannyian hazamentek.
Bevezető ima: Uram, te vagy a történelem legnyíltabb lelkű személye. Mindenki iránt nyitott vagy, aki őszintén keres téged. Ezért most én is téged kereslek ebben az elmélkedésben. Szomjazom barátságod és kegyelmed után. Szeretlek, de él bennem a vágy, hogy irántad való szeretetem még jobban növekedjen, s így közelebb kerüljek hozzád és egyre inkább olyan legyek, mint te.
Kérés: Uram, nyisd meg előttem szívedet, Te, aki maga vagy az Igazság.
2. Az önfejűség hibákhoz és rosszindulathoz vezet. Azok a vezetők azonban, akikkel Nikodémus beszél, nem hajlandók találkozni Krisztussal és meghallgatni Őt. Önfejűségük tévútra viszi őket: „Nézz utána és lásd be, hogy Galileából nem támad próféta!” (Mi van Jónásal és Ozeással?) És ez az önfejűség rosszindulatot is szül. Még arra sem hajlandóak, hogy e kétes helyzetben a megvádolt Jézus javára döntsenek, hátha Ő tévedett saját identitását illetően; ehelyett, féltékenységtől hajtva, rögtön úgy döntenek, hogy szándékos megtévesztéssel vádolják Jézust. Visszariadok-e tudva és akarva az igazságtól, bármilyen igazságtól? Észreveszem-e, hogy hova vezethet és fog vezetni ez engem?
3. Az igazság megszabadít téged. Az igazságot sokszor nehéz elfogadni. Különösen a krisztusi igazság az én életemet illetően tűnik valahogy fanatikusnak, irracionálisnak és természetellenesnek – Ő az én Uram, Ő az én Megváltóm, mindenem az övé – egy olyan világban, amely a technikai fejlődést, a politikai korrektséget és az elsőségre törekvést értékeli. Azonban az olyan keresztények, akik méltók voltak erre az elnevezésre, minden időben és élethelyzetben felfedezték, hogy hinni abban a Jézus Krisztusban, aki minden egyes szavát komolyan gondolta, az igazi szabadság megtapasztalását jelenti. Ez a hit szabaddá tesz minket a materializmus, a bűn és a halál világában, melyből ez a világ maga sem találja a kiutat. Szabaddá tesz minket arra, hogy szeretetben éljünk, valóban emberi és isteni szeretetben, mely olyan, mint Krisztus irántam való, mindhalálig, mégpedig a kereszthalálig tartó szeretete.
Beszélgetés Krisztussal: Uram, senki nem beszélt soha úgy, mint te. Nekünk ajándékoztad Igédet az evangéliumokban. Érzem, hogy sokkal többször kellene Igédet hallgatnom, hogy megszabadulhassak vakságomtól. Igéid megismerése azonban soha nem adhat okot arra, hogy dicsekedjek vagy arrogánsan viselkedjek. Evangéliumod olyan eszközzé kell, tegyen, amely segít másoknak, hogy jobban megismerjenek téged.
Elhatározás: Megszabadulok egy olyan előítéletemtől, mely ellentétben áll a krisztusi szeretet üzenetével.
Erdő Péter bíboros atya 2010. márciusi imaszándéka:
Hogy mindnyájan megkapjuk a kegyelem világosságát, hogy életünk minden pillanatában különbséget tudjunk tenni a jó és a rossz között és legyen erőnk arra, hogy a jót megtegyük.
Ajánlott bejegyzések: